دیپلمات‌های ارشد پنج عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل و آلمان روز دوشنبه در لندن بررسی قطعنامه جدید سازمان ملل علیه ایران را آغاز می‌کنند. هدف از این نشست افزایش فشار بر ایران و متقاعد کردن مقامات این کشور به تعلیق فعالیت‌های هسته‌ای عنوان شده است. به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس پس از اعلام گزارش منفی محمد البرادعی مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در مورد فعالیت‌های هسته‌ای ایران، برخی از کشورها خواستار اعمال تحریم‌های شدیدتر علیه ایران شده‌اند. 

  انگلیس، فرانسه و آمریکا از جمله اعضا گروه 1+5 هستند که از تحریم‌های وسیع‌تر در مقابل ایران حمایت می‌کنند اما آنها باید بتوانند چین و روسیه را نیز با خود همراه کنند. 

برخی از دیپلمات‌های آگاه، محدودیت‌های مسافرتی و گسترش لیست تجهیزات و مواد ممنوعه برای ایران را از جمله تحریم‌های وسیع‌تر شورای امنیت علیه ایران عنوان کرده‌اند. اما نیکلاس برنز معاون وزیر خارجه آمریکا گفت: هنوز زود است که در مورد خبرهای قطعنامه جدید علیه ایران اظهارنظر کنیم.

ویتالی چورکین سفیر روسیه در سازمان ملل معتقد است که با تشدید تحریم ها علیه ایران مساله حل نمی شود و این موضوع باید در قالب گفت و گو مرتفع گردد. وی روز پنجشنبه پس از نشست شورای امنیت گفت در مورد تصویب قطعنامه دیگری علیه ایران نظری ندارد و فعلا هیچ دستوری از مسکو دریافت نکرده‌ است. 

خبر آغاز فرآیند تصویب قطعنامه دوم تحریم ایران در شرایطی منتشر می‌شود که کاندولیزا رایس وزیر خارجه آمریکا روز شنبه با اشاره به پایان ضرب‌الاجل شورای امنیت سازمان ملل درباره فعالیت‌های هسته‌ای جمهوری اسلامی اعلام کرد «تنها وحدت جامعه جهانی در مقابل تهران است که می‌تواند به مهار برنامه هسته‌ای این کشور کمک کند». وی تصویب قطعنامه دوم شورای امنیت علیه ایران را در همین راستا ارزیابی و اظهار امیدواری کرد کشورهایی مثل روسیه از تصویب تحریم‌های گسترده‌تر علیه ایران حمایت کنند. 

نماینده ایران روز جمعه در شورای امنیت سازمان ملل رسما اعلام کرد که تهران هیچ‌یک از فشارهای بین‌المللی را نمی‌پذیرد و به فعالیت‌های هسته‌ای‌اش ادامه می‌دهد.