X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری

بانک مرکزی انگلیس طی بیانیه ای از به اجرا گذاشتن تحریم های وضع شده خبر داده است
بانک مرکزی انگلستان تحریم های وضع شده توسط شورای امنیت سازمان ملل متحد علیه ایران را به اجرا می گذارد.

شورای امنیت سازمان ملل متحد در ۲۳ دسامبر ۲۰۰۶ طی قطعنامه ۱۷۳۷ تحریم هایی را علیه ایران به خاطر عدم توقف برنامه های غنی سازی اورانیوم وضع کرد.

بانک مرکزی انگلستان در پی صدور قطعنامه جدید در شورای امنیت سازمان ملل متحد که تحریم های بیشتری را علیه ایران به خاطر سرپیچی از توقف برنامه های غنی سازی اورانیوم وضع کرد، طی بیانیه ای از به اجرا گذاشتن این تحریم ها خبر داده است.

در قطعنامه ۱۷۴۷ که ۲۴ مارس ۲۰۰۷ به تصویب رسید، تحریم هایی علیه افراد مرتبط با فعالیت های هسته ای ایران و برخی نهادها و شرکت های ایرانی که در صنایع هسته ای و موشکی ایران فعالیت می کنند، وضع شده است.

اسامی 'بانک بین المللی سپه لندن' به همراه بانک سپه به عنوان شرکت مادر و احمد درخشنده، مدیر عامل این بانک در این قطعنامه ذکر شده است.

گروه صنعتی سامان، شرکت کاوشیار و شرکت انرژی نوین که گفته شده با برنامه های هسته ای و موشکی بالستیک ایران ارتباط دارند هم به فهرست تحریم ها اضافه شده اند.

بانک مرکزی انگلستان در بیانیه خود از موسسات مالی و سایر سازمان ها و افراد در این کشور خواسته تا در صورت داشتن هر نوع حساب و یا سرمایه ای مرتبط با افراد ذکر شده، آنها باید این حساب ها را مسدود کنند و نوع حساب و سرمایه های مسدود شده را به بانک مرکزی انگلستان گزارش دهند.

این بانک طبق تحریم های مالی وضع شده توسط شورای امنیت، معامله مستقیم و غیر مستقیم با سرمایه و منابع اقتصادی افراد و نهادهای تحریم شده را یک قانون شکنی و جرم اعلام کرده است.

همچنین در اختیار گذاشتن سرمایه و منابع اقتصادی به طور مستقیم و غیر مستقیم به این افراد و نهادها نیز یک قانون شکنی محسوب می شود.

طبق بیانیه بانک مرکزی انگلستان، وزارت خزانه داری بریتانیا تحت شرایطی معافیت هایی را صادر خواهد کرد. این معافیت ها طبق پاراگراف ۱۳ قطعنامه ۱۷۳۷ شامل حقوق و هزینه های زندگی این افراد است.


فشار بر ایران
در پی فشارهای آمریکا، چندین بانک اروپایی تا کنون روابط مالی خود با بانک های ایرانی را قطع و یا به حالت تعلیق در آورده اند

شورای امنیت سازمان ملل متحد در قطعنامه ۱۷۴۷ از کشورها و موسسات مالی جهان می خواهد تعهدات جدیدی در زمینه ارائه وام و کمک های مالی به دولت جمهوری اسلامی ارائه ندهند. این تعهدات شامل کمک های بشردوستانه نمی شود.

کشورهای غربی در صدد آن هستند تا فشارهایی را بر ایران وارد می کنند تا این کشور را به تعلیق برنامه های غنی سازی اورانیوم ترغیب کنند.

در پی فشارهای آمریکا، چندین بانک اروپایی تا کنون روابط مالی خود را با بانک های ایرانی قطع و یا به حالت تعلیق در آورده اند.

ایران ادعای کشورهای غربی مبنی بر تلاش برای دستیابی به سلاح هسته ای را رد می کند و می گوید که برنامه هسته ای این کشور ماهیتی صلح آمیز دارد اما کشورهای غربی می گویند که ایران برای اعتماد سازی و از سرگیری مذاکرات برای پایان دادن به مناقشه هسته ای، باید ابتدا باید غنی سازی اورانیوم را به حالت تعلیق در آورد.

ایران این مساله را رد می کند اما می گوید حاضر است با تمامی طرف های درگیر از جمله آمریکا بدون هیچ پیش شرطی به مذاکره بپردازد.