X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری

 برخی از نمایندگان مجلس درصدد تهیه طرح تغییر واحد پولی کشور هستند
دکتر محمد خوش‌چهره، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با «دنیای‌اقتصاد» ضمن تایید این خبر از تنظیم چارچوب اولیه طرح مذکور خبر داد و از ذکر دلایل تهیه و جزئیات این طرح خودداری و تنها به اعلام این نکته که هفته آینده و در اولین جلسه علنی مجلس درباره این موضوع گفت‌وگو خواهد کرد، بسنده کرد.

این استاد دانشگاه تهران با بیان اینکه مرکز پژوهش‌های مجلس درباره تغییر واحد پولی کشور، مطالعاتی را در دست انجام دارد، گفت: بحث تغییر واحد پولی، ایده‌ای ریشه‌دار است که با توجه به انتشار اسکناس 5هزار تومانی و تداوم این روند تغییر واحد پولی کشور، ضرورت یافته اما مطرح کردن آن مستلزم بحث و بررسی کارشناسی و کسب نظر برخی از صاحبنظران است.
خوش‌چهره در پاسخ به اینکه آیا تغییر واحد پولی در کاهش تورم تاثیرگذار است گفت: این مساله یکی از مواردی است که به تهیه این طرح منتهی می‌شود.
واحد پول ایران اگرچه رسما ریال است، اما در بیشتر معاملات واژه تومان به کار می‌رود و اخیرا در آگهی‌های دولتی نیز عمدتا از واژه تومان استفاده می‌شود.
خبرگزاری مهر نیز دیروز خبر کوتاهی درباره ایده، تهیه طرح تغییر واحد پولی به نقل از خوش‌چهره منتشر کرده و به تشکیل جلسه‌ای با حضور برخی از نمایندگان شاخص اصولگرای مجلس هفتم از جمله احمد توکلی در این مورد اشاره کرده بود.
همچنین مرکز پژوهش‌ها نیز دو روز قبل پیش‌بینی کرد که نرخ تورم در سال‌جاری افزایش خواهد یافت و به 4/23درصد خواهد رسید. این در حالی است که روز گذشته رییس مجلس شورای اسلامی نیز در نشست خبری با خبرنگاران پارلمانی این‌گونه گزارش‌های مرکز پژوهش‌ها را برای آگاهی و کسب اطلاعات بیشتر، برای نمایندگان مفید خواند و اعلام کرد که نمایندگان به فکر کنترل تورم باشند.
محمد خوش‌چهره، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در پاسخ به اینکه نمایندگان چگونه می‌توانند تورم را کنترل کنند، گفت: بهتر بود رییس مجلس به جای ایراد این صحبت در جمع خبرنگاران، این عبارت را در صحن علنی مطرح می‌کردند و ما هم به ایشان می‌گفتیم که دستگاه نظارتی، توانایی‌اش را ارتقا دهد و با اصلاح برخی از سیاست‌های اقتصادی دولت و نظارت بر حسن اجرای آنها، تورم خودبه‌خود کنترل خواهد شد. از سوی دیگر، برخی از نمایندگان کمیسیون اقتصادی مجلس نیز از وجود ایده طرح تغییر واحد پولی کشور اظهار بی‌اطلاعی کردند. مرتضی تمدن، نماینده شهرکرد درباره اقدام نمایندگان برای کنترل تورم به «دنیای اقتصاد» گفت: به نظر می‌رسد نکته‌ای که رییس مجلس شورای اسلامی مطرح کرده‌اند در چارچوب کاری مجلس نباشد اما راه‌های کنترل تورم را باید در کار‌های اجرایی دولت جست‌وجو کرد.
صفحه بانک و بیمه را هم بخوانید